2
 

SKKT - PTTK "Turystyczna 13"

SKKT STRONA.jpg
Szkolne koło turystyczne założyła w 1978 roku ówczesna nauczycielka szkoły pani Zofia Komar, członkini gliwickiego PTTK. Przez kilkanaście lat uczyła młodzież jak z pożytkiem dla zdrowia spędzać wolny czas.
Następnie, w 1998 roku, opiekę nad kołem przejęła pani Penka Grabania, kontynuując idee krajoznawczo - turystyczne w szkole.
Pasje opiekunki podziela coraz większe grono uczniów. W pomoc w organizacji imprez włączają sie także inni nauczyciele jak i rodzice.
W kwietniu 2008 roku obchodzono 30-lecie SKKT "Turystycznej 13".
Członkowie "Turystycznej 13" poznają piękno ojczystej przyrody, zwiedzają miejsca pamięci narodowej, uczestniczą w pieszych rajdach, biorą udział w sejmikach, zlotach oraz akcjach ekologicznych. Poszerzają swoje zainteresowania poprzez różne konkursy plastyczne i poetyckie, organizowane przez PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej.
Dzięki wieloletniej współpracy z Oddziałem, członkowie koła mają okazję do nawiązywania przyjaźni z rówieśnikami na turystycznych szlakach. Przykładem takiej więzi jest współpraca z SKKT "Włóczykije" przy SP 39 w Gliwicach.
Co roku uczestnicząc w "Konkursie na najlepszy szkoly klub turystyczny" w Gliwicach zajmujemy wysokie lokaty w mieście.


Sejmik Turystyczny


Zawoja, Zawoja! Nie całaś ty moja.... 18-19 października Turystyczna 13stka podziwiała piękno Beskidu Żywieckiego podczas Sejmiku Turystycznego. Zejście do największego wodospadu w Beskidach i wejście na szczyt Mosornego Gronia to był nie lada wyczyn dla turystów! Cel został zrealizowany!

11
11
111Ogrody Kapias


1
1 1
11
1na szlaku przyrodniczym z okazji Dnia Dziecka


1.06.2019 turyści ruszyli z Toszka 16 km trasą pieszą do Błotnicy Strzeleckiej. Po drodze zwiedzili Rezerwat przyrody "Płuźnica". Wielkie okazy drzewostanu liczącego 150 lat zrobiły na nas ogromne wrażenie. Dziękujemy turystom z udział w długiej, ale bardzo wartościowej wyprawie pieszej !

11
11
1ZDROWO I WESOŁO W KOPALNI W BOCHNI


22 i 23 marca 2019 turyści ze szkolnych kół SP18 i SP13 wraz z opiekunami spędzili noc w Kopalni Soli w Bochni. Przemierzając komory solne z przewodnikiem, poznawali historie wydobywania soli. Leczniczy mikroklimat dobrze wpłyną na nasze górne drogi oddechowe i nasze samopoczucie. Niezwykle atrakcje czekały na turystów - zjazd 140 metrową zjeżdżalnią, multimedialna trasa, przejazd kolejką górniczą, dyskoteka 250 metrów pod ziemią, przepłynięcie łodziami podziemną rzeką w solankowej komorze, boisko sportowe. Organizatorem międzyszkolnej prozdrowotnej wycieczki była Penka Grabania- opiekun SKKT - PTTK "Turystyczna 13".
Do zobaczenia za rok.

11
11
11
11
11
11
1X RAJD WIOSENNY MARZANNA 2019


Dnia 16.03 turyści ze SKKT-PTTK "Turystyczna 13" uczestniczyli w X Rajdzie Wiosennym "Marzanna 2019".Trasa wiodła z Gliwic przez Żernicę. Po drodze podziwialiśmy oznaki wiosny - krokusy, przebiśniegi, pierwiosnki. Towarzyszyły nam słomiane i ekologiczne marzanny. Udział w tej imprezie wzięło ponad 100 osób z 8 szkół gliwickich. Nasza "Marzanna", którą wykonała Dominika Sochacka z 8b, była najładniejsza. Szkoda było ją spalić, ale tradycji musiało stać się zadość!

11
11
1
1Rajd zimowy "Choinka 2019"


Warunki idealne na Rajd Zimowy, który odbył się 12.01 w Smolnicy. W imprezie corocznej, organizowanej przez Komisję Turystyki szkolnej przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej, brało udział 5 szkół podstawowych z Gliwic. Aktywni turyści przeszli trasę pieszą w śniegu zostawili smakołyki dla leśnych zwierząt, odpoczeli w zimowej scenerii, zagrzali się przy ognisku i posilili kiełbaski. Uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Przyrodniczym, w którym zajęli I miejsce. Gratulujemy i do zobaczenia za rok!

11
11
11
1Turystyczny Mikołaj


Aktywni turyści z trzech gliwickich szkół podstawowych bawili się na salonach zamku w Toszku. Po poczęstunku odbyła się dyskoteka, spotkanie z Białą Damą i zapoznanie z legendami zamku. Pojawienie się Mikołaja z prezentami uczestnicy przyjęli głośnymi brawami. Spotkanie z nim zostanie na długo w pamięci dzieci.

11
11
11
11
11

1


Zlot Młodzieży w Toszku


1
11
11
1
1


Sejmik


W sejmiku dla Aktywnych SKKT-PTTK, który odbył się w Olsztynie koło Częstochowy, "Turystyczny 13" została liderem. Zajęliśmy 1,2,3 miejsce w międzyszkolnym konkursie przyrodniczym. W warsztatach edukacyjnych zbierali i rozpoznawali minerały i skamieniałości w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd, a z rękodzieła tworzyli bransoletkę.

11
11
11
1
1Ogrody Kapias


11
11
11
11Jubileusz 40 lecia SKKT-PTTK "Turystyczna 13"


W obecności założycieli koła pani Zofii Komar i zacnych gości z Zarządu PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej, odbyła się Gala 40-lecia szkolnego koła "Turystyczna 13". Pani Penka Grabania, organizator uroczystości, przywitała gści i turystów. Zaprezentowała wielkie osiągnięcia koła. Turyści pod opieką p. Barbary Fałek przedstawili krótki program artystyczny podsumowany piosenką "Jak dobrze nam zdobywać góry". Gratulacji nie było końca. Przedstawiciele Zarządu PTTK Oddziału Ziemi Gliwickiej i Komisji Turystyki Szkolnej przy Oddziale odczytali listy gratulacyjne i życzyli dalszych sukcesów. W imieniu rodziców zabrała głos pani Aleksandra Sztaba, podkreślając zaangażowanie opiekunki i zarażanie swoją pasją młodzieży. Zaproszeni goście oraz turyści otrzymali podziękowania za współprace i wkład w życie turystyczne szkoly wraz z okolicznościowymi znaczkami.

11
11
11
11
1

Dni Turystyki


24 kwietnia z okazji Dni Turystyki w ramach obchodów 40-lecia SKKT-PTTK w Szkole Podstawowej nr 13, uczniowie mieli okazję poznać niezwykłe pasje naszych gości. Na najwyższe szczyty Europy, dzieląc się swoimi wspomnieniami, zabrali nas rodzice naszych kolegów Kuby
i Kacpra, państwo Anna i Robert Skorek-Osikowscy. Mieliśmy możliwość zobaczyć sprzęt wspinaczkowy oraz kombinezon którego używa się w ekstremalnych warunkach. To było coś!
Z kilku tysięcy metrów nad poziomem morza, na głębiny oceanów i akwenów wodnych przeniósł nas pan Tadeusz Stachura – prezes Klubu Podwodnego PTTK „Asterina”. Opowiadał o swoich spotkaniach z oceaniczną fauną i florą, podwodnych przygodach i poszukiwaniu skarbów. Zaprezentował nam kostium i sprzęt płetwonurka. „Pasja to coś, co zawsze łączy. Nigdy nie dzieli.” A że potrafi być zaraźliwa… i tym razem znalazła kilku nowych zwolenników.


11

11
11
11
11
11
11
11


Wycieczka do Bochni


Wycieczka prozdrowotna do Kopalni Soli w Bochni zrealizowana. Była pierwszą imprezą w ramach zaplanowanych Dni Turystyki w szkole z okazji Jubileuszu SKKT-PTTK ,,Turystyczna 13’’ Spędzona noc w komorach najstarszej polskiej kopalni soli kamiennej, z leczniczym mikroklimatem, poprawiła samopoczucie turystom. Atrakcje, które tam czekały – przejazd kolejką górniczą, niezwykła przeprawa łodzią, zjazd 140 metrową zjeżdżalnią i dyskoteka 250 m pod ziemią, były niezapomniane. Ekspozycja multimedialna w interesujący sposób prezentowała wieki historii solnego górnictwa, piękno solnych komór, oraz wspaniałych geologicznych formacji. Przeżyliśmy wspaniałe wrażenia z niezwykłej podróży w czasie. Podzieliliśmy się nimi z turystami z SP nr 18.
Organizatorem wycieczki była Penka Grabania – opiekun SKKT-PTTK ,,Turystyczna 13’’.


11

11
11
11
11


3.03.2018r. 65 lat Oddziału SKKT Ziemi Gliwickiej


Miło nam poinformowac, że podczas obchodów 65-lecia Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej
nasza nauczycielka Penka Grabania odebrała Medal Komisji Edukacji Narodowej. Gratulacje!


1
113.01.2018r. Rajd Turystyczny "Choinka 2018"


Turyści z 5 gliwickich szkół wraz z opiekunami wzięli udział w corocznym Rajdzie Turystycznym ,,Choinka 2018’’. Trasa piesza prowadziła przez rezerwat ,,Las Dąbrowa’’. Przewodnik opowiedział o jedynym rezerwacie przyrody w Gliwicach i jego znaczeniu dla miasta. Na wyznaczonym terenie turyści poznali gatunki drzew. Spotkali drzewa o wymiarach zbliżonych do pomnikowych – dęby i graby, które podziwiali w trakcie wędrówki wybrali najładniejszy świerk. Uczniowie ozdobili go. Turyści przynieśli smakołyki dla leśnych zwierząt: marchew, jabłka i buraki. Uczestniczyli w Quizie Świątecznym. Tematem były zwyczaje Bożonarodzeniowe. SKKT ,,Turystyczna 13’’ zajęła I miejsce.
Śniegu nie było, ale mrozik trzymał.
Na trasie szlaku przyrodniczego uczniowie poznali poszczególne stanowiska z chronionymi roślinami w rezerwacie. Dowiedzieli się o zasadach przebywania w rezerwacie przyrody.


1 1
1118.11.2017r. Na jesiennym szlaku


Na jesiennym szlaku...
,,Świat jest wspaniałą książką,
z której Ci, co nigdy nie oddalili się od domu,
przeczytali tylko jedną stronę’’

W dniu 18.11.2017 r. aktywni turyści z 5 gliwickich szkół wraz z opiekunami ruszyli na szlak turystyczny w kierunku Czantorii Wielkiej. ,,Turystyczna 13’’ też tam była. W Ustroniu wjechaliśmy kolejką linową na Czantorię – najwyższy szczyt w Beskidzie Śląskim, położony na granicy polsko-czeskiej. Dalej trasą pieszą doszliśmy na wieżę widokową. Na drodze śnieg mieszał się z kamieniami i jesiennymi liśćmi, ale piękne widoki wynagradzały wszystkie trudności na szlaku. Jadąc w dół podziwialiśmy tor saneczkowy i widok na Ustroń. Dalsza trasa wycieczki prowadziła do Jaworza, do Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródlądowej. Jest jedynym muzeum na południu Polski, w którym zgromadzono wiele egzotycznych zwierząt, występujących w morzach i oceanach świata, w dużym stopniu mieszkańców rafy koralowej. Obejrzeliśmy rafę koralową – tam wszystko żyje i się rusza!. Ciekawostką jest, że samiec konika morskiego nosi swoje potomstwo w torbie. Poznaliśmy zwierzaki starsze od dinozaurów – np. warany są starsze o 30 milionów lat od nich. W gablotach oglądaliśmy żółwie, stawonogi, ślimaki bez muszli, muszle ślimaków egzotycznych, ośmiornice, kalmary. W oddzielnej ekspozycji przedstawiono Morze Bałtyckie. Poznaliśmy ciekawą historię, obejrzeliśmy wiele okazów, które obecnie występują w naszym morzu. Zbiory fauny i flory mórz południowych podarowane zostały muzeum przez bosmana Erwina Pasternego – pochodzącego z Jaworza. W muzeum obejrzeliśmy film o Jaworzu pt. ,,Flora i Fauna Ziemi Bielskiej i Jaworza’’ wykonany z lotu ptaka. Jaworze istnieje od XIV wieku – zielona enklawa z potokami i przypałacowym parkiem z unikatowymi drzewami; perełka Ziemi Bielskiej, dawne uzdrowisko.

1 1
120-21.10.2017r. Sejmik Aktywu Turystycznego SKKT-PTTK


Tym razem Sejmik rozpoczął się przy pięknym polskim ,,babim lecie’’ Gościliśmy w Cieszynie i Ustroniu. Pod opieką przesympatycznego przewodnika rozpoczęliśmy spacer po cieszyńskiej Wenecji. Podziwialiśmy mostki, parterowe domki, w których mieszkali dawni rzemieślnicy, potrzebujący wody do ich pracy. Jest to malowniczy zakątek Cieszyna. Na Górze Zamkowej, najstarszego miejsca w mieście zwiedziliśmy Romańską Rotundę z XI w. p. w. św Mikołaja – jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce, a jej wizerunek znajduje się na banknocie 20 zł. Weszliśmy na wieżę Piastowską. Jest to jedna z wież gotyckiego zamku, wspaniały punkt widokowy na miasto oraz Beskid Śląski. Podziwialiśmy polski i czeski Cieszyn, leżący nad rzeką Olzą. Następnie zwiedziliśmy starą drukarnię – jedyne Muzeum Drukarstwa w Polsce. Dzieci zapoznały się z techniką drukarstwa. Odbyły się warsztaty, na których tworzyły linoryty. W pięknym słońcu zeszliśmy na most graniczny. Dalej zwiedzaliśmy piękną fasadę teatru im. Adama Mickiewicza. W teatrze kręcono sceny do m.in. filmu ,,Ziemia Obiecana’’ A. Wajdy. Przy studni ,,Trzech Braci’’ przewodnik opowiadał nam legendę o powstaniu w Cieszyna. Dawno, dawno temu, synowie króla polskiego – Bolko, Leszko i Geszko wyruszyli na wędrówkę. Po długim czasie, kiedy zwiedzili dalekie krainy, nieoczekiwanie spotkali się przy źródełku. W miejscu, w którym doszło do szczęśliwego spotkania, książęta postanowili złożyć gród i nazwać go Cieszynem. Legenda mówi, że działo się to 1200 lat temu. W XIX wieku przy źródełku wzniesiono studnię i nazwano ją Studnią Trzech Braci. Następnie udaliśmy się na zasłużony obiad i do schroniska młodzieżowego. Tam odbyły się Konkursy Międzyszkolne. Udział w nich wzięli turyści z SP 13, SP 14, SP 18, SP 21, SP 39, SP 41.
W Konkursie ,,Poznaj gwarę cieszyńską’’
I miejsce zajęła drużyna z SP 18
II niejsce zajęła drużyna z SP 39
III miejsce zajęła drużyna SP 13 w składzie: Kuba Kowalczyk 7a, Mikołaj Stopa 7a, Dominika Sochacka 7b, Bartek Samolewicz 6a, Wojtek Beluch 6a, Ola Pindur 5a, Lena Wójcik 5b, Kamila Bochno 4b.
W Konkursie plastyczno-technicznym ,,Mały konstruktor’’ – wykonanie wieży piastowskiej
I miejsce drużyna z SP 39
II miejsce drużyna z SP 14
III miejsce drużyny z SP 21 i SP 13 w składzie: Kuba Kowalczyk 7a, Mikołaj Stopa 7a, Dominika Sochacka 7b, Bartek Samolewicz 6a, Wojtek Beluch 6a, Ola Pindur 5a, Lena Wójcik 5b, Kamila Bochno 4b.
W Konkursie ,,Na góralską nutę’’ uczestnicy zaśpiewali przy podkładzie muzycznym wykonanym przez kapelę góralską ,,Wałasi’’ dwie wybrane piosenki. Medale za najlepsze wykonanie dostali przedstawiciele ze szkół podstawowych nr 14, nr 39, nr 18, nr13 – Kamila Bochno.
W Konkursie – scenka rodzajowa ,,Jestem przewodnikiem po Cieszynie’’ wyróżnienie specjalne dostała drużyna z SP 18.
Uczestnicy Sejmiku zostali nagrodzeni dyplomami i wartościowymi gadżetami. Turystom umilała czas kapela góralska ,,Wałasi’’. Grali i śpiewali wspólnie góralskie i turystyczne piosenki. Na drugi dzień pogoda zaskoczyła nas mgłą i drobnym deszczem. Pomimo to, program Sejmiku został zrealizowany. Wyjechaliśmy do Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego. Z prelekcji muzealnej i z filmu dowiedzieliśmy się o odkryciu pierwszej Huty Żelaza na Śląsku i o historii powstania uzdrowiska W Leśnym Parku Niespodzianek turyści mieli okazję spotkać się ze zwierzętami w ich naturalnym środowisku. Wszyscy uczestnicy, pełni wrażeń wrócili do domu. Organizatorem tegorocznego Sejmiku Aktywu Turystycznego SKKT-PTTK były opiekunki SKKT Jadwiga Sztandar (SKKT-PTTK, Penka Grabania i Bożena Purchała.

1 1 1


23.09.2017r. XXV zlot młodzieży w Toszku


Kolejny raz sprawdzeni w boju turyści z SKKT-PTTK "Turystyczna 13" wzięli udział w tradycyjnym XXV zlocie młodzieży w Toszku. Głównym organizatorem imprezy był PTTK Ziemi Gliwickiej pod patronatem miasta Gliwice. Turyści przywitali jesień w strugach deszczu na dziedzińcu zamku w Toszku. Jak zawsze turystom towarzyszyła zdrowa rywalizacja. Pomimo złej pogody wszyscy stawili się na zbiórce

1
1 1
1 1
1 1

13.05.2017 Poznajemy piękno przyrody Gliwic
Międzyszkolny plener malarski i fotograficzny w Parku Szwajcaria

Turyści, wraz z opiekunem Penką Grabania, ruszyli zwiedzać odnowiony Park Szwajcaria w Gliwicach, który zauroczył wszystkich swoją przyrodą.
Rośliny w oczkach wodnych, romantyczne mostki, ścieżki i piękne wiosenne kwiaty - wszystko zachęcało do tworzenia sztuki.
Pierwsze wzmianki z historii Parku Szwajcaria pochodzą z 1924r. "Szwajcaria", wielka inwestycja miejska, po wojnie uległa zapomnieniu Restaurację zamieniono na Ośrodek Szkolenia Kierowców, park stopniowo zarastał. Od początku Park był włączony do miasta dwoma trasami spacerowymi, które razem stanowiły fragment ifrastruktury rekreacyjnej. Trasy te, aż do dziś pełnią rolę miejsc spacerowych. Powierzchnia parku wynosi 4ha.
Turyści zobowiązali się wykonać zdjęcie z ulubionego miejsca parku i dostarczyć organizatorowi konkursu.
Organizatorem konkursu była Komisja Turystyki Szkolnej przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej.
W Plenerze Malarskim brało udział 35 uczestników z kół turystycznych z SP 18, SP 13 i SP 39 w Gliwicach.
Nasze turystki: Zuzanna Pietrzak z Vb i Aleksandra Pindur z IVa zajęły I i II miejsce. Gratulacje.
uczestnicy Pleneru aktywnie i mądrze spędzili swój wolny czas, wykorzystując w pełni dobrodziejstwa natury.
23 maja zostały ocenione zdjęcia uczestmików Międzyszkolnego Pleneru Fotograficznego pt."Przyroda Gliwickiej Szwajcarii".
Nasi turyści Bartłomiej Samolewicz z kl. 5a i Łukasz Klimaszewski z kl.4a zajęli I miejsce, Maksymilian Krufczyk z kl.5b II miejsce, a Anna Kycia z kl.5b IV miejsce.
Gratulujemy!

GALERIA ZDJĘĆ

22.04.2017 Na tropie historii regionu...

Na trasie pieszej z dworca Katowic do Muzeum Śląskiego turyści zatrzymali się przy pomniku poległych powstańców i harcerzy oraz przy pomniku "Trzy Skrzydła", upamiętniającym trzy powstania śląskie (1919 - 1921).
W nowej siedzibie Muzeum Śląskiego na terenie dawnej Kopalni Katowicezwiedzili wystawę "Światło historii - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów"
Ekspozycja zabraławidza w podróż przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia związane z historią Górnego Śląska.
Zwiedzanie rozpoczęło się od wejścia do "wartowni" kopalni Katowice (miejsce z informacją o zmianie, na której pracowali górnicy), która jest symbolem nowootwartego Muzeum Śląskiego. Z wartowni przeszliśmy do sali poświęconej dziejom najdawniejszym. Patrzyliśmy na ulicę z okresu międzywojennego - widzieliśmy jak wyglądał pałac arystokraty; staliśmy się uczestnikami wydarzeń czasów PRL-u; spotkaliśmy się z historią "Solidarności"...
Atmosfera wystaw przybliżyła zwiedzającym życie na Górnym Śląsku od czasów najstarszych do przełomu 1989 roku.
W ten sposób aktywni turyści mądrze spędzili wolny sobotni czas. Uzupełnili wiedzę na temat historii własnego regionu.

GALERIA ZDJĘĆ

24,25.03.2017 Po zdrowie do Kopalni Soli

Kolejny raz turyści z SP13 i SP18 wraz z opiekunami spędzili noc w kopalni soli w Bochni.
Wybrali się tradycyjnie do najstarszej kopalni soli w Polsce po zdrowie.
Wycieczka zintegrowała grupy turystyczne, a leczniczy mikroklimat poprawił ich samopoczucie.
Niezwykłe atrakcje czekały na turystów - przejazd kolejką górniczą, korzystanie z podziemnego boiska, rejs łodzią podziemną rzeką, zjazd 140 metrową zjeżdżalnią.
Przemierzając komory solne z przewodnikiem poznawali historię wydobywania soli od jej początków aż do współczesności.
Mimo, że część naszych turystów odwiedziła kopalnie poraz kolejny, nie mogą doczekać się kolejnej wyprawy. Kopalnia się rozwija i zaskakuje nowościami.
Czekamy, czym zaskoczy nas za rok!

GALERIA ZDJĘĆ

18.03.2017 VIII Rajd Wiosenny "Topienie Marzanny"

"Sprawdzeni w bojach", aktywni turyści z 6 gliwickich podstawówek, wraz z opiekunami, ruszyli w strugach deszczu na tropie nadchodzącej wiosny. Trasa wiodła przez Stare Łabędy do Rzeczyc.
Błoto i deszcz nie przeszkodziło uczestnikom zrealizować zaplanowany Rajd.
Na trasie mijali oznaki wiosny - przebiśniegi i rozkwitające wierzby.
Tradycją stało się zadość.
Po spaleniu ekologicznych kukiełek, zaświeciło słońce.
W Konkursie na "Najpiękniejszą Marzannę" "Turytyczna 13" zajęła I miejsce.
Zmęczeni i brudni, wszyscy uczestnicy wrócili zadaowoleni i szczęśliwi.

GALERIA ZDJĘĆ

23.02.2017 Bal Turystyczny

50 osób aktywnych turystów z 5 gliwickich podstawówek wraz z opiekunami bawiło się na IX Balu Turystycznym organizowanym przez Komisję Turystyki Szkolnej przy Oddziale PTTK Ziemi Gliwickiej w Szkole Podstawowej nr 39. Wszyscy uczestnicy byli ubrani zjawiskowo.
Gry i zabawy zintegrowały środowisko turystyczne. W tradycyjnym Konkursie Międzyszkolnym na tradycyjny strój balowy zwyciężyły Julia d'Amico i Aleksandra Wziętek z kl. IIIa. Gratulacje!
Do zobaczenia za rok.

GALERIA ZDJĘĆ

11.02.2017 Rajd Zimowy SKKT

"11.02 - Dzień dokarmiania zwierzyny leśnej"

Dokładnie w tym dniu, kolejny raz aktywni turyści z gliwickich szkół podstawowych nr 13, 18, 21, 39, 41 i gimnazjum nr 4 wybrali się do lasu łabędzkiego na spotkanie z przedstawicielami Koła Łowieckiego "Ponowa" z Gliwic.
Po wysłuchaniu prelekcji łowczego, który opowiadał o zagrożeniach i dokarmianiu zwierząt zimą, uczestnicy rajdu złożyli w paśniku smakołyki dla nich - suchy chleb, ziarna, jabłka, marchew ...
W leśniczówce czekały na turystów gorące kiełbaski, herbata i słodycze.
Odbył się Międzyszkolny Konkurs Przyrodniczy.
Drużyna "Turystycznej 13" pod opieką p. Penki Grabania w składzie: Kamila Bochno kl.IIIb, Jagoda Nosek kl.IIIb, Filip Łakomy kl.IIIb, Bartek Samolewicz kl.Va, Wojciech Beluch kl.Va, Paulina Bartoń kl. Va, Aleksandra Pindur kl.IVa zdobyła I miejsce.
Z rąk łowczego odebraliśmy podziękowanie w formie dyplomu za udział w Akcji Ekologicznej "Pomagamy zwierzętom zimą - zbiór żołędzi". Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

GALERIA ZDJĘĆ

08.12.2016 Turystyczny Mikołaj

Dnia 8 grudnia turyści z 5. gliwickich podstawówekwraz z opiekunami uczestniczyli w II Mikołajkowym spotkaniu.
W tym roku gospodarzem była Szkoła Podstawowa nr 14 w Sośnicy.
Oprócz konkursów sprawnościowych, była wspólna nauka piosenek turystycznych i świątecznych przy akompaniamencie gitary.
Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek i dyplomy za udział w tym spotkaniu.
Jak zawsze było bardzo miło.

GALERIA ZDJĘĆ

19.11.2016 W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich

Turyści z 6 gliwickich podstawówek odwiedzili Dom Pamięci Żydów Górnośląskich przy ul. Poniatowskiego 14 w Gliwicach. Nie mogło zabraknąć "Turystycznej 13" wraz z opiekunem p. Penką Grabanią.
Dowiedzieliśmy się od przewodnika, że Dom został wybudowany w 1905 roku. Od końca lat 80-tych budynek stał pusty i popadał w ruinę. Prace remontowe zaczęły się w 2013 roku. Trwały przez 3 lata. Projektantem i architektem obiektu był Max Fleischer, budowniczy synagogi w Wiedniu.
Niegdyś w budynku były sprawowane obrzędy związane z pochówkiem oraz ceremonie pogrzebowe osób wyznania mojżeszowego.
Obecnie Dom pełni funkcję Oddziału Muzeum w Gliwicach, w którym odbywają się liczne spotkania, wykłady, projekcje filmów oraz warsztaty dla dzieci. Misją nowego oddziału jest badanie i upamiętnianie dziejów Żydów na terenie Górnego Śląska od średniowiecza do współczesności.
Turyści mogli poznać obrzędy i tradycje związane z kulturą żydowską. Nauczyli się tolerancji i szacunku wobec innych wyznań.
Dom Pamięci jest otwarty dla wszystkich, którzy poszukują przestrzeni do wymiany myśli, dyskusji oraz mądrego spędzania wolnego czasu.

GALERIA ZDJĘĆ

Sejmik Aktywu Turystycznego Wrocław 21,22.10.2016

Tym razem turyści z gliwickich szkół podstawowych nr 13, 14, 18, 21 i 41 wraz z opiekunami spotkali się na dworcu w Gliwicach i pojechali pociągiem do Wrocławia.
Zwiedziliśmy ZOO, Afrykarium,, spacerowaliśmy po Wrocławiu szukając krasnali. Przeprawiliśmy się przez rzekę Odrę kolejką linową.
Wieczorem w schronisku odbyły się indywidualne konkurencje międzyszkolne – sprawnościowe, literackie i plastyczne.
W sobotę było rozdanie nagród dla zwycięzców. W konkursie literackim „Turystyczna 13”, reprezentowana przez Wojtka Belucha z kl. Va, zdobyła III miejsce, a w plastycznym – Agnieszka Kochańczyk z Vb zajęła również III miejsce.
Odwiedziliśmy największe i jedyne w Europie „Centrum Wiedzy o Wodzie – Hydropolis”. Tu dowiedzieliśmy się o stanach wody w przyrodzie; wszystko o chmurach; o starożytnych wynalazkach hydraulicznych; o poziomie wody w organizmie człowieka i jaką rolę spełnia w życiu; o powodziach i inżynierii wodnej i o największych statkach świata. Mogliśmy wejść do kapsuły, która zanurzona była w wodzie na najgłębszym miejscu Ziemi – „Rów Marjański”.
Pogoda dopisała. Wszyscy uczestnicy Sejmiku dostali upominki, a szkoły dyplom za udział.
Turyści wrócili bardzo zadowoleni, bo poznali nowe i ciekawe miejsce w Polsce.

GALERIA ZDJĘĆ

XXIV Zlot Młodzieży "Toszek 2016"

Kolejny raz "sprawdzeni w bojach" turyści z SKKT PTTK "Turystyczna 13" wzięli udział w tradycyjnym Zlocie Młodzieży w Toszku. Głównym organizatorem imprezy był PTTK Ziemi Gliwickiej pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice.
Na dziedzińcu zamku w Toszku spotkało się około 600 uczestników gliwickich szkół. Jak zawsze mnóstwo atrakcji czekało na turystów - zawody kolarskie, dwa ognie, piłka nożna, bule, indywidualny tor przeszkód, pokaz talentów.
W każdej z konkurencji stanęliśmy na podium. W indywidualnym torze przeszkód najlepszą okazała się Hania Bączek z Va; w grze "bule" - I miejsce zajęły dziewczyny Anita Faltus i Elżbieta Sztaba; w kolarskim torze przeszkód Lena Wójcik z IVb zajęła II miejsce; w meczach piłki nożnej drużyna chłopców w składzie: Wojciech Beluch Va, Jakub Tychoniuk Vb, Maksymilian Kuźniar Vb, Aleksander Wójcik VIa, Adam Faltus VIa, Bartłomiej Samolewicz Va, Łukasz Klimaszewski IVa, Tomasz Lot IVa, Jakub i Szymon Turkiewicz IVa zajeła II miejsce; a dziewczyny dzielnie broniły honor w szkolnych rozgrywkach w dwa ognie. Drużyna w składzie: Hania Bączek Va, Paulina Bartoń Va, Zuzanna Serek Vb, Anna Kycia Vb, Zuzanna Pietrzak Vb, Pola Drobczyk Va zajęła II miejsce.
Wszyscy uczestnicy sportowych rozgrywek otrzymali wartościowe nagrody indywidualne, a szkoła dyplomy. Było i wspólne ognisko oraz dyskoteka.
Pogoda wspaniała, humory doskonałe.Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkową plakietkę i bieżący informator Oddziału PTTK Ziemi Gliwickiej.
Do zobaczenia za rok!

GALERIA ZDJĘĆ