2
 

RODZICE PASJONACI I EKSPERCI

„Rodzice Pasjonaci i Eksperci” to program, który zaowocował sukcesem, pomimo iż jest to nasze „najmłodsze dziecko”. Adresowany był do dzieci i młodzieży uczącej się w naszej szkole i przedszkolu. Celem działań, które podjęliśmy, było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości rodziców na temat edukacji dzieci, zaangażowanie ich w życie szkoły, zmierzające do polepszenia warunków nauki oraz integracji społeczności szkolnej ze środowiskiem zewnętrznym. Rodzice angażując się w projekt z dumą przedstawiali świat w zawodzie, który za naście lat może również podzielić niejedno z dzieci. Rozbudzając zainteresowania miejscem, wykonywaną tam pracą, specjalistycznym językiem, twórczym myśleniem i kulturalnym zachowaniem stworzyli namiastkę efektów przyswajanej przez długie lata wiedzy, owocującej sukcesami zawodowymi. Całościowy program przyniósł pożądany skutek w postaci korzystnej zmiany, bowiem rodzice stali się współtwórcami szkoły,
- dając dzieciom pozytywny przykład angażowania się w sprawy społeczne, - troszcząc się o jakość i atrakcyjność edukacji swoich dzieci, - wzbogacając jej potencjał, - współpracując ze szkołą oczekując od szkoły skutecznej pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, prowadzonej z pasją i we współpracy z nimi a dzieci, były zadowolone wręcz dumne ze swoich rodziców, którzy stali się dla nich znakomitym przykładem dobrych obywateli oraz pomogły im w poznawać świat oraz kształtować wartości.

RODZICE PASJONACI I EKSPERCI SP NR 13 ROK SZKOLNY 2018/2019


Anatomia człowieka
W oddziale przedszkolnym Żabek oraz klasie 2a odbyło się spotkanie z lekarzem. Mama Adasia i Kasi przeprowadziła warsztaty, na których dzieci mogły poszerzyć swoją wiedzę na temat budowy własnego ciała. Wykorzystały w praktyce stetoskop i termometr. Było bardzo ciekawie.
11
11
11
1

RODZICE PASJONACI I EKSPERCI SP NR 13 ROK SZKOLNY 2017/2018

Australia
Dziś do klasy 3b przyszedł tata Jasia, pan Tomasz Czarnecki, który opowiadał o swojej pasji jaką jest podróżowanie. Pokazał nam zdjęcia z wyprawy do Australii. Uczniowie mogli wspólnie przeżyć wspaniałą wyprawę.

1 1 1


RODZICE PASJONACI I EKSPERCI SP NR 13 ROK SZKOLNY 2016/2017

Spotkanie z himalaistą

Podczas wycieczki trzydniowej w Tatry uczniowie klasy V B mieli okazję spotkać się z polskim himalaistą Januszem Gołąbem, który opowiedział uczniom o swojej wspinaczkowej pasji, odsłaniając przed nimi tajniki tego ekstremalnego sportu.
Uczniowie zobaczyli nie tylko wiele zapierających dech w piersiach zdjęć,ale mogli także z bliska pooglądać, a nawet dotknąć profesjonalny sprzęt związany z tą niezwykle fascynującą formą turystyki
i sportu. Całe przedsięwzięcie odbyło się za sprawą i z inicjatywy Pana Roberta Skorka - Osikowskiego, który wspólnie ze swoim synem Kacprem, dzień wcześniej wprowadzili nas w temat,
przedstawiając równie ciekawą prezentację z rodzinnych wypraw wspinaczkowych, z wielu ciekaw miejsc świata. Obydwie prezentacje były bardzo interesujące i zrobiły na uczniach bardzo duże wrażenie.


Azja
Klasa III b. 25.05.2017R. Tato Zuzi Zazdrosz opowiadał o życiu ludzi i zwierząt w krajach Azji. Przedstawił wiele ciekawych zdjęć. Na koniec odbył się konkurs ze zdobytych wiadomości. Najaktywniejsi uczniowie zostali nagrodzeni. Zdjęcia ze spotkania zostały zamieszczone na facebooku.
Spotkanie na Wydziale Górnictwa
W ramach projektu „Rodzice-pasjonaci i eksperci” dnia 23.05.2017r., uczniowie kl.VIb z wychowawcą, pedagogiem i psychologiem, uczestniczyli w spotkaniu na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej. Zwiedzano Halę Technologiczną, Muzeum Geologii Złóż. Uczestniczono w pokazie robotów przemysłowych, modelu kombajnu ścianowego z klocków Lego z elementami wydrukowanymi w 3D, sterowanego telefonem.
W prowadzenie spotkania zaangażowani byli:
Prodziekan Dr inż. S. Boron
Dr inż. D. Adamecki
Dr inż. P. Sobota
Mgr inż. E. Głuszek
Mgr inż. E. Głuszek
Student P. Szolc
Wszystkim serdecznie dziękujemy za ciepłe przyjęcie i przedstawienie pasji technicznych, oczami ekspertów.
Szczególne podziękowania dla Pana Dr inż. Daniela Adameckiego, za zorganizowanie spotkania i miłą atmosferę.

RODZICE PASJONACI I EKSPERCI SP NR 13 ROK SZKOLNY 2015/2016

Specjaliści – ortopedzi –traumatolodzy
Specjaliści – ortopedzi –traumatolodzy gościli u nas w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia. W świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie z lekarzami: dr Alexandrem Pyką oraz Jakubem Hawrankiem, pomysłodawcą i inicjatorem tego spotkania, a jednocześnie tatą Igi i Zuzi Hawranek w ramach projektu „Rodzice-pasjonaci i eksperci„.
Opowiadali dzieciom z klas młodszych o wpływie zdrowego odżywiania na nasz organizm, właściwej postawie ciała podczas siedzenia ,oraz o tym jak ważny jest aktywny wypoczynek dla rozwoju naszego układu kostnego.
Dla dzieci najciekawszym elementem spotkania była możliwość wcielenia się w rolę lekarzy, przykręcania blaszek scalających kość, gipsowania rąk kolegom oraz zadawania wielu pytań, które nasunęły się podczas prelekcji.
Dziękujemy prowadącym za poświęcony czas i przygotowanie ciekawego spotkania.

ASTRONOMIA
W dniu 10.02.2016 w ramach projektu do klasy Ib przyszedł pan Tomasz Czarnecki, którego pasją i wielkim zamiłowaniem jest astronimia.
Pan Tomasz opowiadał dzieciom o gwiazdach, planetach oraz swoich niezwykłych podróżach, podczas których obserwował rozmaite zjawiska takie jak np. zaćmienie słońca. Uczniowie bardzo zainteresowali się omawianą temetyką, chętnie zadawali pytania i aktywnie uczesniczyli w zajęciach.
Dziękujemy Panu Czarneckiemu za inspirującą kosmiczną przygodę!

Galeria zdjęć

RODZICE PASJONACI I EKSPERCI SP NR 13 ROK SZKOLNY 2014/2015

URZĄD MIEJSKI I RATUSZ
W ramach projektu ”Rodzice Pasjonaci i Eksperci”, klasa II b w dniu 15.10.14 roku, gościła w murach Urzędu Miejskiego oraz Ratusza. Dzięki uprzejmości Państwa Gorczyńskich mogliśmy zwiedzić najważniejszy budynek w mieście , poczuć przedsmak pracy urzędnika państwowego a nawet zejść do Schronu. W Ratuszu czekała nas także nie lada niespodzianka. Dzieci przez całą godzinę, w sali posiedzeń Rady Miasta obradowały jednogłośnie i wesoło wcielając się w odpowiedzialne role. I przyznać trzeba, że rosną nam godni następcy.

GOCZAŁKOWICKA TAMA
W dniu 21.10.2014r. klasa II b, dzięki uprzejmości Państwa Kotulak przebyła swoje pierwsze szkolenie wojskowe. W ramach projektu ”Rodzice Pasjonaci i Eksperci” nad Goczałkowicką tamą odbyły się prawdziwe manewry wojskowe jednostki specjalnej, a my czynnie obserwowaliśmy niesamowite wyczyny naszych żołnierzy. Na własnej skórze mogliśmy poczuć także ciężar hełmu i kamizelki kuloodpornej, sprawdzić celność oka w obiektywie karabinu, z bliska obserwowaliśmy start i lądowanie śmigłowca wojskowego, zrzuty żołnierzy do wody, a w nagrodę za odwagę popłynęliśmy wraz z ratownikami na wyprawę po jeziorze. Jedno jest pewne, nasza klasa już za parę lat wstąpi w szeregi wojska polskiego.
Będąc w tym niesamowitym miejscu zwiedziliśmy także Centrum Edukacji Technicznej, a dzięki Panu Dawidowi poznaliśmy tajniki pogody i zapoznaliśmy się z praca meteorologa. Już dziś wiemy jak działa turbina wiatrowa, jak wygląda i do czego służy klatka meteorologiczna, dokładnie sprawdziliśmy temperaturę, wilgotność i prędkość wiatru. Wiemy też jak wytwarzany jest prąd, jak sprawdzić napięcie baterii i co to jest kolektory słoneczne. Jednym słowem, było SUPER!!!

Galeria zdjęć

URZĄD MIEJSKI
22 września 2014 roku uczniowie klasy IIa udali się na wycieczkę do Urzędu Miejskiego w Gliwicach, którego zwiedzanie w ramach projektu „Rodzice pasjonaci i eksperci” zaproponowali rodzice uczniów tejże klasy pracujący w wydziale geodezji.
Dzieci miały okazję zobaczyć jak pracuje się w urzędzie, odwiedzić rodziców pracujących w wydziale ochrony środowiska i geodezji, a także udzielić wywiadu do radia CCM na temat obchodzonego 22.09.14r. „Europejskiego Dnia Bez Samochodu”. Pracownicy UM wręczyli dzieciom ciekawe upominki, następnie przewodnik pokazał im podziemia UM, gdzie znajdowały się bunkry. Później udali się do Ratusza. Tam mieli okazję zwiedzić Pałac Ślubów, gdzie Ola i Michał „wzięli ślub” oraz pobawić się w obrady radnych w sali rajców miejskich. ”Rada Mieska” tym razem głosowała nad utworzeniem boiska, basenu, ogrodu przyszkolnego oraz fabryki Nutelli w okolicach SP 13 w Gliwicach. Nieco zadziwiającym elementem gliwickiego krajobrazu jest stojąca koło ratusza fontanna z rzeźbą Neptuna. I tę podczas spaceru podziwiali uczniowie kl.IIa. Postać władcy mórz pojawiała się zwyczajowo tylko w tych miastach, które miały dostęp do morza. Nie inaczej jest w przypadku Gliwic. Pod koniec XIX w. uruchomiono Kanał Kłodnicki, za pomocą którego miasto zyskało łączność z Bałtykiem.
Wycieczka zakończyła się wizytą w Gimnazjum nr 3, gdzie uczniowie zwiedzili ogród przyszkolny z ciekawymi, rzadkimi gatunkami drzew i krzewów. Na koniec grali w siatkówkę na boisku korzystając z piłek jakie otrzymali w prezencie w wydziale ochrony środowiska UM.
Kolejny raz uczniowie naszej szkoły dzięki zaangażowaniu rodziców znaleźli się w ciekawym miejscu. Dziękujemy im za to.

GALERIA ZDJĘĆ

RODZICE PASJONACI I EKSPERCI SP NR 13 ROK SZKOLNY 2013/2014

ŁĄKA I JEJ MIESZKAŃCY
Początkiem czerwca oddziały przedszkolne gościły Panią M. Czarnecką mamę chłopca z grupy "Żabek" w projekcie pt." Łąka i jej mieszkańcy". Tematem spotkań była roślinność i zwierzęta zamieszkujące łąkę. Przedstawiona prezentacja multimedialna, przybliżyła przedszkolakom większe i mniejsze stworzenia oraz różne inne organizmy żyjące na tym terenie. Po pokazie multimedialnym przedszkolaki rozwiązywały kilkanaście zagadek, obejrzały żywe okazy różnych gatunków ślimaków, larwy biedronki oraz gatunki roślin owadożernych.
Po 2 tygodniach projektu grupy uczestniczyły w quizie sprawdzającym wiedzę z tematu zajęć. Podsumowaniem projektu był konkurs plastyczny na namalowanie łąki i jej mieszkańców - trudno było nagrodzić najlepszą pracę, dlatego wszystkie grupy otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Galeria zdjęć

POCZTA GŁÓWNA W ZABRZU
06.06.2014r. klasa I a zwiedzała Pocztę Główną w Zabrzu od "kulis" dzięki uprzejmości babci jednego z uczniów, która tam pracowała. Dzieci miały możliwość zwiedzenia sortowni i miejsca gdzie swoje listy pakują w drogę do odbiorcy listonosze. Osobiście mogły przybić datownik na podarowanej przez pracowników poczty kopercie, a także zajrzeć do okienka pocztowego od tyłu i obserwować jak klientami zajmują się pracownicy poczty.

ŚLĄSKIEGO CENTRUM CHORÓB SERCA W ZABRZU
Klasa. II b wyjechała na wycieczkę do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dzieci uczyły się udzielania pierwszej pomocy prowadzonej przez wykwalifikowany personel medyczny. Zdobytą wiedzę sprawdzić mogły w praktyce na fantomach, które odzyskiwały" funkcje życiowe "dopiero wtedy, gdy została ona dobrze przeprowadzona.

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Klasa II b wybrała się także na trzydniową wycieczkę krajoznawczą do Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Podczas tego pobytu dzieci zwiedziły zamek w Bobolicach, w Mirowie oraz w Morsku. Weszły również do jaskini ok. sześć pięter pod ziemię. Rodzice pasjonaci pokazali najpiękniejsze miejsca w tym regionie Jury, zapoznali uczniów elementami wspinaczki górskiej. Wycieczka ta pozostawiła niezapomniane wspomnienia.

OPEL
25.02.2014 klasa III miała niebywałą okazję porozmawiać z P. Lachman, która opowiedziała uczniom o pracy w wielkiej gliwickiej firmie produkującej samochody jaką jest „OPEL”. Uczniowie mogli zobaczyć najnowszy model samochodu, zapoznać się reklamą firmy a na koniec otrzymali firmowe pamiątki.

ZAWÓD - ADWOKAT
11.04.2014 roku do klasy III zawitał P. Tomasz Kowalczyk z zawodu adwokat, który podczas zajęć zapoznał uczniów ze specyfiką swojej pracy, oraz pokazał „narzędzia” jakimi posługuje się na co dzień.

ZAWÓD - SĘDZIA
11.06.2014 r. gościem klasy III była Pani sędzia sądu rejonowego w Gliwicach, Agnieszka Wożniak, która zapoznała dzieci ze specyfiką swojej pracy. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć, dotknąć i obejrzeć młotek sędziowski używany do uciszania uczestników postępowania procesowego lub publiczności w sądzie oraz łańcuch sędziowski.

OGNISKO
Klasa IV miała szansę poczuć powiew wakacyjnej wolności dzięki uprzejmości Państwa Kupczyk, którzy na swojej posesji zorganizowali ognisko dla wszystkich uczniów! Zabawa była świetna, kiełbaski wyśmienite, pogoda wspaniała!

GALERIA ZDJĘĆ

SĄD REJONOWY W GLIWICACH
Dnia 06.06.2014 r. klasa 5 została zaproszona przez panią Joannę Zachorowską - sędzinę Sądu Rejonowego w Gliwicach, do zwiedzenia gmachu sądu. Uczniowie zapoznali się z organizacją pracy w sądzie, zwiedzili archiwum sądu. Dowiedzieli się jakie są wydziały sądu oraz jak przebiegała edukacja pani sędziny. Największą atrakcją było odegranie przez uczniów scenki prezentującej rozprawę sądową. Poszczególni uczniowie wcielili się w rolę sędziego, ławników, prokuratorów, adwokatów i świadków. Na prawdziwej sali sądowej odbywały się przesłuchania, dyskusje i spory. "Sędzia" nie raz musiał zgromadzonych przywoływać do porządku. Ostatecznie wyrok został wydany. Cała klasa dobrze się bawiła i nauczyła, że praca w sadzie nie jest łatwa i wymaga obszernej wiedzy.

17.06.2014 r klasa VI b została zaproszona przez panią sędzinę Joannę Małachowską na zajęcia do Sądu Rejonowego w Gliwicach. Uczniowie dowiedzieli się, jakie sprawy trafiają do sądu rejonowego, a jakie do okręgowego, jakie ważne informacje zawierają księgi wieczyste, zwiedziły budynki Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Gliwicach, mogły też wejść do dwóch sal, w których na co dzień odbywają się rozprawy. Zapoznały się między innymi z terminami: pozwany, powód, prokurator, obrońca, wokanda, oskarżyciel, ławnik, kodeks. Pani sędzia bardzo ciekawie i obrazowo opowiadała o różnych, z pozoru niewinnych sytuacjach, w wyniku których młodzi ludzie musieli stanąć przed sądem. Ponadto kilkoro uczniów weszło w role: świadka, oskarżonego, protokolanta, ławnika, poszkodowanego: pozostała część klasy zajęła miejsce dla publiczności i ...odbyła się rozprawa. Tak jak w prawdziwym sądzie - nie brakowało emocji.