2
 


EUROWEEK - szkoła liderów

realizowany od 2013 roku

Rok 2019/2020


Program EuroWeek – Szkoła Liderów jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.
Zajęcia prowadzone są w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży – stowarzyszenia posiadającego wieloletnie doświadczenie w działalności edukacyjnej na rzecz młodzieży.
Europejskie Forum Młodzieży podczas uroczystej Gali Wolontariatu, która odbyła się 1 grudnia 2011r. w Warszawie zostało wyróżnione i nagrodzone przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wyróżnienie zostało przyznane jako wyraz szczególnego uznania za pracę i aktywne realizowanie postulatów Europejskiego Roku Wolontariatu oraz priorytetów Komisji Europejskiej i Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu” w ramach Europejskiego Wolontariatu.
W trakcie trwania szkolenia wszyscy uczestnicy mają szansę zapoznać się z zasadami projektów Wolontariatu Europejskiego, projektów dotyczących Ameryki Południowej, Środkowej, Afryki, Azji, jak również międzynarodowych wymian młodzieży. Ponadto każdy uczestnik szkolenia będzie ma możliwość prowadzenia konwersacji w języku angielskim oraz poznania muzyki i nauki tańców narodowych z krajów wolontariuszy goszczonych przez EFM.
Po raz pierwszy nasza szkoła uczestniczyła w Szkole Liderów w roku szkolnym 2013/2014. Wyjechali wtedy uczniowie klas szóstych. Zachwyceni obozem postanowiliśmy kontynuować tę współpracę. W chwili obecnej wyjazd proponujemy najstarszym klasom naszej szkoły.

Rok 2018/2019

Euroweek klasy 7

1
11
11
11
11
11
1

Rok 2017/2018

Eueoweek

W dniach 15 – 19 kwietnia dwie klasy: 7A i 7B wybrały się na obóz szkoleniowy „Euroweek – szkoła liderów”. "Około godziny 13 w niedzielę 15 kwietnia zebraliśmy się pod szkołą i wyjechaliśmy w kierunku Polanicy Zdrój. W drodze zatrzymaliśmy się na około półtoragodzinny spacer w miejscowości Głogówek (przyczyny techniczne). Jakiś czas później dojechaliśmy do ośrodka. Po zakwaterowaniu zeszliśmy na kolację. W jadalni po raz pierwszy spotkaliśmy się z kolegami i koleżankami z Oleśnicy. Po posiłku poszliśmy na salę konferencyjną, gdzie mieliśmy pierwsze zajęcia z wolontariuszami. Wtedy poznaliśmy Evę z Łotwy, Phenicię z Indonezji, Angela z Kolumbii i Bobby' ego z Tajlandii. Po zajęciach udaliśmy się do pokojów. W następnych dniach wciąż realizowaliśmy plan obozu, poznając przy tym nowych wolontariuszy: Chrisa, Camillo i Jo. Przykładowymi aktywnościami było np.: tworzenie własnych zespołów muzycznych, przedstawienie wylosowanego kraju, z uwzględnieniem ubioru czy tańca narodowego, nauka „titanic dance”, stworzenie czegoś z użyciem przedmiotów z recyklingu czy „misja niewykonalna”, która jednak nam się udała. Podsumowując - podczas wyjazdu integrowaliśmy się, poznając nowe kultury, szkoląc język angielski, ale przede wszystkim bawiąc się. Myślę, że każdy wrócił do domu zadowolony." NATALIA SZYMURA
11
11
1
1

Rok 2016/2017

Eueoweek

W dniach 9-13 października uczniowie klas 6a i 6b wzięli udział w Specjalistycznym Obózie Językowym "Szkoła Liderów" w Długopolu Dolnym organizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży. Wydarzenie to, potocznie zwane "Euroweekiem", wpisało się już w tradycję wyjazdów językowych dla naszych szóstoklasistów.
Uczniowie i uczennice spędzili te kilka dni w towarzystwie wolontariuszy z Meksyku, Etiopii, Filipin oraz Chin i pod opieką wychowawczyń oraz nauczycielki języka angielskiego. Bo właśnie język angielski jest narzędziem pracy na "Euroweeku", a jego wykorzystanie i doskonalenie jednym z głównych celów tego przedsięwzięcia.
Rozmaite formy pracy i zabawy w języku angielskim rozłożone były na bardzo intensywne trzy dni: od porannej rozgrzewki tuż przed śniadaniem do wieczornej dyskoteki po kolacji (dla najbardziej wytrwałych).
Każdy miał możliwość autoprezentacji, pracy w grupach, uczestniczenia w scenkach, kręcenia filmu i wielu innych zadaniach. Poznawanie siebie samego, przezwyciężanie swoich obaw czy nieśmiałości, integracja z kolegami w innym otoczeniu niż szkoła i, oczywiście, słuchanie i mówienie po angielsku to doświadczenia, o których uczestnicy "Euroweeku" długo będą pamiętać:
"Odkryłam, że zawsze trzeba próbować nowych rzeczy i nie bać się."
" Nie wiedziałem, że tak potrafię współpracować."
"Obawiałam się, że nie będę dużo mówić. O dziwo, dużo rozumiałam!"
" Zobaczyłem, jak bardzo potrzebny jest język angielski."
"Nie myślałam, że mówienie po angielsku może wychodzić mi tak płynnie."
"Zobaczyliśmy, że możemy współpracować mimo nieporozumień."
"Krótki czas pracy jest motywację, a nie problemem."
"Chciałbym przyjechać za rok jeszcze raz, aby móc więcej dowiedzieć się o sobie, o kolegach i o innych krajach."
"Na Euroweeku było dużo pozytywnej energii."
Zapraszam do galerii zdjęć, gdzie można zobaczyć fotorelację z naszego czwartego już wyjazdu do "Szkoły Liderów".

GALERIA ZDJĘĆ

Rok 2015/2016

Kolejny raz, wspaniałe przeżycie jakim jest uczestniczenie w Szkole Liderów, było udziałem klasy VI. Tym razem 21 uczestników mogło rozwijać swoje kompetencje językowe, poznawać życie i obyczaje innych narodów, świetnie się przy tym bawiąc.
Wywiad z wolontariuszem
Relacja Wojtka Pieniążka

Rok 2014/2015

W dniach 20 – 24 października uczniowie klasy 6 pod opieką wychowawczyni p. A. Krawczyk oraz p. E. Cichoń uczestniczyli w Obozie Szkoleniowym EuroWeek w Długopolu Dolnym. Było to drugie spotkanie uczniów naszej szkoły z woluntariuszami z wielu krajów i kolejna okazja do wykorzystania języka angielskiego podczas nauki, zabawy, wspólnych posiłków, a nawet na wycieczce w góry.
Podobnie jak w minionym roku szkolnym wśród ulubionych zajęć uczniowie wymieniali prezentacje multimedialne, dzięki którym woluntariusze przybliżyli im kulturę, tradycje i obyczaje panujące w tak różnych zakątkach świata, jak: Indonezja, Indie, Wietnam, Meksyk, Turcja, Dania oraz Kenia.
Uczniowie mieli wiele okazji do współpracy z rówieśnikami z innych szkół, w takich zadaniach jak „Mission Impossible” czy „Our Invented Country”, jak również do rywalizacji na argumenty np. w Debacie Oxfordzkiej.
Mimo bogatego programu zajęć uczniowie co wieczór chętnie uczyli się różnych tańców i bawili się wspólnie na dyskotekach. Dni wydawały się za krótkie, a łzy na twarzach wielu uczestników w ostatni wieczór świadczyły o tym, jak bardzo żal było wyjeżdżać.

Rok 2013/2014

Grupa szesnastu uczniów z klas 6 uczestniczyła w Specjalistyczny Obozie Szkoleniowym „Szkoła Liderów”, który odbył się w Długopolu Dolnym na ziemi kłodzkiej.
Każdy dzień naszego pobytu na obozie EuroWeek obfitował w zajęcia prowadzone przez wolontariuszy z różnych krajów. Razem z rówieśnikami z innych szkół podstawowych mieliśmy okazję poznać młodych ludzi nie tylko z Europy, lecz także z Ameryki Południowej i Azji, a tym co nas łączyło był język angielski.
Nasi starsi koledzy, wolontariusze z Azerbejdżanu, Austrii, Rumunii, Łotwy, Chin, Wietnamu, Kolumbii i Meksyku byli bardzo otwarci i serdeczni. Chętnie opowiadali nam o swoich krajach, a także o swoim pobycie w Polsce.
„Najlepiej wspominam wolontariuszy, ponieważ byli zawsze pogodni i pomocni.” Mateusz
„Wolontariusze byli otwarci, zabawni i dobrze się z nimi rozmawiało.” Adam
Obejrzeliśmy prezentacje multimedialne pokazujące najpiękniejsze miejsca w ich krajach ojczystych, a następnie przygotowaliśmy we współpracy z kolegami i koleżankami ze szkół podstawowych w Połajewie, Tyńcu Małym i Legnicy kilka małych prezentacji o Polsce.
„Najmilej wspominam wolontariuszy i ich prezentacje. Były one bardzo ciekawe i wiele się dowiedzieliśmy na temat różnych krajów.” Karolina
„Na bardziej podobały mi się prezentacje o innych krajach, ponieważ mogłam nauczyć się wiele o nich i zwyczajach tamtejszych ludzi.” Julia
Uczestniczyliśmy w wielu ćwiczeniach i zadaniach zespołowych, takich jak prezentacja i autoprezentacja, konferencja prasowa, Debata Oksfordzka czy „Mission Impossible”. Choć początki nie były łatwe, szybko znaleźliśmy „wspólny język” z innymi uczestnikami oraz wolontariuszami i chętnie angażowaliśmy się w wykonywanie powierzonych nam zadań.
„Najbardziej podobała mi się debata.” Kasia
„Najbardziej podobały mi się zabawy, których wcześniej nie znałem.” Adam
Mimo chłodnej aury zwiedziliśmy okoliczne uzdrowiska: Długopole Zdrój oraz Polanicę, a także piękne stare miasto królewskie Bystrzycę Kłodzką.
„Najmilej wspominam wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej. Byliśmy w muzeum zapałek. Wyjazd był fantastyczny.” Wiktoria
„Była świetna atmosfera.” Jola
Wielu z nas na zakończenie pobytu wyraziło chęć ponownego przyjazdu na EuroWeek. Kto wie? Może wrócimy jako gimnazjaliści … ?
Wywiad z wolontariuszem

GALERIA ZDJĘĆ