2
 

Ekoluby

1
Od trzynastu lat w naszej szkole działa koło ekologiczne „Ekoluby”, którego opiekunką jest Bogusława Sitko-Kalinowska. W tym roku szkolnym w spotkaniach koła biora udział uczniowie kl. I-III.W ramach działalności koła dzieci chodzą na wycieczki po okolicy, na których dokonują obserwacji przyrodniczych, dokarmiają ptaki i zwierzęta w leśnym paśniku, biorą udział w akcjach na rzecz ochrony środowiska, uczestniczą w wycieczkach edukacyjnych, w spotkaniach z leśnikami oraz przedstawicielami instytucjii proekologicznych. Na zajęciach w szkole wysłuchują prelekcji opiekunki, robią doświadczenia, grają w gry edukacyjne i hoduja roślinki.
Dzieci wraz z opiekunką segregują odpady, prowadzą akcje zbiórki elektrośmieci, makulatury oraz odpadów niebezpiecznych. Za pozyskane fundusze uczniowie wyjeżdżają na wycieczki edukacyjne.
Co roku w szkole organizowana jest przez opiekunkę koła akcja sprzątania świata.
Od 1999 współpracujemy ze schroniskiem dla zwierząt, które organizowało w szkole ciekawe prelekcje. Koło współpracuje także z wydziałem ekologii UM, klubem „Gaja” oraz z „Remondisem”.
Koło ekologiczne bierze udział w ogólnopolskich, wojewódzkich i miejskich konkursach ekologicznych często zdobywa w nich wysokie lokaty (Laureat Wojewódzkiego Konkursu Ekozespołów, I miejsce w konkursie wojewódzkim Akademia 3R itp)
W zeszłym roku uczniowie brali udział w ogólnopolskim projekcie „W dziką stronę”, dzięki któremu poznali lepiej florę i faunę lasu i wykonywali ciekawe, twórcze projekty. Od kilku lat opiekunka koła starała się o zgodę na organizację ogrodu szkolnego. W tym roku na wiosnę udało się go założyć.

Warsztaty w firmie Envirpol

Dnia 24 listopada dzieci kl. I-II z koła ekologicznego „Ekoluby” uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez firmę „Enviropol” zajmującą się zbiórką elektrośmieci. Podczas zajęć miały okazję zamienić się w elektrośmieci, zostały zważone i posegregowane. Później” na niby” rozłożone na elementy. Członkowie koła zobaczyli rozłożone na części pralki, lodówki, telewizory i inne elektrośmieci. Uświadomiono im jak niebezpiecznym odpadem są baterie. Dzieci miały także okazję zobaczyć z czego składa się komputer i jak się go rozkłada.
Na koniec odpowiadały na pytania podsumowujące i rysowały rysunki. Pracownicy firmy przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek, który został im wręczony przed wyjściem z zakładu.

GALERIA ZDJĘĆ

Ogródek szkolny

Nadeszła wiosna, a z nią pora na coś nowego. W naszej szkole powstał ogródek . W marcu, zaraz po świętach wielkanocnych Pan Mirek Staszków przygotował nam grunt. Zdjął darń i oczyścił ziemię z kamieni, dachówek i kawałków płyty chodnikowej oraz przekopał część ziemi. Resztę przygotowań-kopanie w ziemi, nawadnianie, sianie i sadzenie 7 kwietnia wykonały dzieci z koła ekologicznego "Ekoluby". Dzięki uprzejmości p. Mrozek otrzymaliśmy sadzonki malin, truskawek i niektóre nasiona. Resztę zakupiła opiekunka koła za pieniądze otrzymane ze sprzedanych baterii​.
Przyroda pomogła nam w dokończeniu dzieła. Zaraz po włożeniu w ziemię ostatniego nasionka zaczęło padać....

GALERIA ZDJĘĆ

Czekamy na plony...
„Ekoluby” informują, że w ogródku szkolnym wykiełkowała już rzodkiewka i owies. Przyjęły się truskawki i maliny. Mamy też lokatora, który ma chrapkę na nasze sadzonki, jest nim nornica.

Elektrośmieci

Dnia 27 października w naszej szkole została zorganizowana zbiórka elektrośmieci. Dzięki aktywnej postawie mieszkańców zdobyliśmy 240 punktów, co daje nam trzecie miejsce w konkursie wojewódzkim.
Następna zbiórka na wiosnę. Liczymy na równie aktywny Państwa udział. Dziękujemy!